maths mate sheet 5 term 4

Predict: I predict that i will have ti use addition

Question: which deal costs less per gram?

clarify: I have nothing to clarify.

Big question: which deal costs less per gram?

Mathematicians toolbox: i used have i seen a similar problem.

Solve: Firstly, i had to double $3 and 250 so double $3 and u get $6, and if we double 250 it is 500. So because it has $5 for 500g and $6 for 500g it means that A was cheaper by $100.

summary: my answer was a because 3+3=6 and 250+250=500 and A was cheaper.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *